odeszli








zdjcia tutaj






Jerzy Dorre był rzeźbiarzem, współzałożycielem naszego Stowarzyszenia w 1981 roku 
i jego aktywnym członkiem przez wiele lat. Był honorowym członkiem SPZK. 
Pożegnanie o godzinie 11 tej w środę 29 sierpnia 2018 roku 
na Cmentarzu  w Batowicach w Krakowie ul. Powstańców 48.



link do albumu malarstwa Adama Mielnika
10 marca 2017 odszedł nasz kolega, wspaniały pełen humoru i dowcipu człowiek. 
 Będzie nam brakować Ciebie Adasiu.


















Stanisław Woźniak 
Tworzył płaskorzeźby, rzeźby w drewnie,maski w korze - świątki, anioły, madonny, rycerzy.
Jego liczne prace znajdują się w  zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech, Austrii USA. 
Uczynny i lubiany kolega. Był sekretarzem Stowarzyszenia w latach 2007 2012 . 
 13 XII 2015.





Adam Tarnawski 
Twórca inny niż wszyscy.Zajmował się obrazowaniem barwnym alfabetem treści utworów literackich. Nie chcąc powtarzać tego co już jest znane poszukiwał sposobu wypowiedzi odpowiadający jego możliwościom. Wymyślił tworzenie kompozycji malarskich przy pomocy transformacji alfabetu łacińskiego na barwne znaki. Odszedł od nas 21 lipca 2015. 




Joanna Kwiatkowska

Honorowy prezes naszego Stowarzyszenia. Od roku 1978 malowała w grupie twórczej "Forma" działającej przy Dzielnicowym Urzędzie. Była współzałożycielem Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej i od początku działała we władzach Zarządu. Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia. Za swoją pracę twórczą i działalność na rzecz upowszechnienia kultury plastycznej otrzymała wiele podziękowań i Listów Gratulacyjnych z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Ponadto w roku 2000 otrzymała odznakę "Zasłużony Działacz Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nadaną przez Ministra Kultury. Malowała takimi technikami jak: akwarela, gwasz, ołówek i grafika, olej oraz pastel. Ulubiona tematyka to portret, akt, pejzaż i architektura, czasami kwiaty i martwa natura. Za swoją pracę twórczą uzyskała wiele nagród i wyróżnień. Brała udział w wielu ogólnopolskich przeglądach sztuki nieprofesjonalnej. Uczestniczyła i organizowała wielu plenerów krajowych i zagranicznych. Miała ponad 100 wystawami indywidualnymi oraz brała udział w ponad 700 wystawach zbiorowych w kraju i kilku za granicą. Dom Kultury "Podgórze" wydał dwa tomiki jej wierszy. Odeszła od nas w styczniu 2015.

Marta Marchewka

Malowała pejzaże, architekturę drewnianą – kościoły, dwory i budownictwo wiejskie. Miała okres malowania ikon na drewnie i blasze miedzianej. Stosowała głównie technikę olejną, również temperę i akwarelę. Malowała na jedwabiu i wykonywała batiki. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych zagranicą – w Chicago, Austrii, na Słowenii. W Polsce wystawiała w Krakowie. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych. Odeszła 7 czerwca 2014 r.
Józef Stachnik 

tutaj zdjęcia 
Urodzony w 1929 w Krakowie. Malarstwem zajmował się od 1966 r. Uczęszczał m. in. na kursy malarstwa w pracowni prof. Ludwika Pindla i Studium Wiedzy o Sztuce prowadzone przez prof. W. Hodysa. Jako artysta plastyk uzyskał weryfikację Ministra Kultury i Sztuki. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Stowarzyszenia Artystyczno - Literackiego, Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Był związany z grupą twórczą Natura. Brał udział w ponad 170 wystawach zbiorowych i ponad 70 indywidualnych m. in. w Niemczech, Norwegii, USA. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Historycznego M. Krakowa, Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Nowym Sączu, instytucjach muzealnych w Chrzanowie, Bochni, Myślenicach, Krotoszynie, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej i innych. Uprawiał techniki olejną i akwarelę. Pracował cyklami, które są niezwykłym malarskim zapisem piękna polskiego krajobrazu.
Józef Stachnik, przeżywszy lat 84, zmarł 26 XI 2013.  

 
Feliks Reza   dawny członek SPNZK.  Zmarł w XII 2012 



Krystyna Szindler-Miga      członek założyciel  SPNZK

Emerytowany pracownik techniczny w PDOKP Kraków. Członek założyciel Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej. Odeszła 08 08 2012.
Wiedzę plastyczną zdobywała a szkole powszechnej pod kierunkiem art. mal. A. Sroczanki, w liceum  pod kierunkiem prof. T. Korpala oraz kurs rysunku prowadzony przez B. W. Schonborna. Przeważnie uprawiała rysunek piórkiem, rzadziej malarstwo olejne. Ulubiona tematyka to architektura.Projektowała dyplomy, plakaty, odznaki, stemple pocztowe. Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prace jej są w zbiorach krajowych i za granicą (USA, Kanada, Norwegia, Francja). Interesowała się poezją. 
W  Stowarzyszeniu przez wiele lat pełniła funkcję kronikarza.
                                                               /z Monografii katalogu SPNZK 1981 - 1996/



 Honorowy Prezes Kazimierz Kisielewski   członek założyciel  SPNZK


Zmarł  24.07.2012r. - prawnik.malarz, projektodawca i współzałożyciel Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej. Wielki działacz społeczny. Miał 103 lata i światły umysł do końca.
Z zawodu prawnik,  a zmiłowania artysta, wieloletni działacz społeczny. Malarstwem zajmował się od lat szkolnych. Uprawiał głownie akwarelę i gwasz malując pejzaże oraz architekturę, zwłaszcza starego Krakowa. Za pracę twórczą i działalność społeczną uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu m. Krakowa w 1984 r.
W 19789 r. był założycielem Klubu Seniora przy Urz. Woj. W 1981 r. był inicjatorem  i współzałożycielem SPNZK zostając jego pierwszym prezesem. Z tej racji, jak i całokształtu zasług na rzecz Stowarzyszenia, otrzymał Uchwałą Zarządu Walnego Zgromadzenia tytuł Honorowego Prezesa SPNZK.                                                                    

                                                                                /z  "Monografii katalogu SPNZK 1981 - 1996"/   


Leszek Szymula

Członek SPNZK od 1984 roku. Pracował w Sądzie Koleżeńskimi i przez dwie kadencje w Zarządzie. Uczestniczył w około 70-ciu wystawach zbiorowych, w tym w Norymberdze. Miał 7 wystaw indywidualnych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w dziesięciu krajach Europy. Około 30 prac znajduje się w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień, w tym I-szą nagrodę od prof. Wiktora Zina za pracę p.t. „Ulica Krakowska w zimie” w wyniku pleneru „Kazimierz w naszych oczach 1993”.
Leszek Szymula odszedł od nas 18 V 2011.
PRO ARTE z XII 2007





Urodzona w Krakowie, nauczyciel, organizator grup teatralnych, autor scenariuszy i reżyser licznych spektakli, instruktor tańca, kawaler wielu odznaczeń. 
Jako malarka zadebiutowała w 1977. Brała udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą /Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Kanada, Stany Zjednoczone, Australia/. 
/wg Pro Arte XII 2007/
Odeszła od nas 25.12.2009.r.

PRO ARTE  z XII 2007.


Stanisław Daniłoś
Humanista, długoletni pracownik Domów Kultury. Animator i twórca.
Brał udział czynny w plenerach w kraju i zagranicą /Włochy, Francja/. Wystawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą /Francja, Niemcy/. Pełnił funkcje przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, był członkiem Zarządu 1998 -2002.

Odszedł od nas 30 V 2009.



Honorowy Prezes Jerzy Szindler,   członek założyciel  SPNZK
Eugenia Wawrzycka członek założyciel  SPNZK
Edward Filip - członek założyciel  SPNZK 
Lidia Kisielewska - członek założyciel  SPNZK
Kazimierz Kończakowski - członek założyciel  SPNZK 
Helena Leśnicka - Sądecka - członek założyciel  SPNZK 
Leszek Rajtar - członek założyciel  SPNZK 
Adam Sądecki  - członek założyciel  SPNZK 
Edmund Wabik - członek założyciel  SPNZK 
Władysław Bielski
Ludwik Duch

Roman Dumański
Jan Florkow
Stefania Gonciarz
Mikołaj Gusiew
Tadeusz Jachimczak
Leopolda Jura
Franciszka Kania
Sławomir Korneluk
Zofia Kowalew
Anna Kozłowska

Józef Krzywonos
Helena Langert
Zbigniew Lewandowski
Stefania Lew-Jasińska

Joanna Małochleb
Aurelia Mikulińska-Korczyńska

Maria Nalborczyk
Adam Obuszko
Barbara Pawłowska
Jan Prusek
 
Jan Rembiarz
Stanisław Sarma
Anatol Skrzelowski
Maria Słowikowska
Tadeusz Sobesto
Stanisław Suwała
Adam Szopiński
Aleksander Sztorc
Jadwiga Tłałka

Wojciech Świtniewski
Bronisław Walas
Maria Wawrowska 

Marian Windyka
Dorota Wiśnicka
Wanda Witkowska
Tadeusz Wojtarowicz
Maria Aleksandra Wójcik
Wiesław Wrona
Stanisław Żelechowski
Józef Żółciak